7 Śląski Festiwal Nauki czyli największe święto nauki w Polsce

• napis SFN
  • sala
  • widok na całe stanowisko
  • studenci przy stoisku

W dniach od 9 do 11 grudnia w Katowicach odbyło się największe święto nauki w naszym kraju oraz w tej części Europy, jednak w odróżnieniu od wcześniejszych edycji, tegoroczna odsłona festiwalu po raz pierwszy trwała aż trzy dni a co najważniejsze zainaugurowała również obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Jak co roku sporą część wystawców stanowiły uczelnie oraz inne ważne instytucje naukowe, oferujące gościom wydarzenia udział w dyskusjach ze znakomitymi naukowcami oraz prelegentami a także zajmujące pokazy, innowacyjne odkrycia i wynalazki, ciekawe eksperymenty oraz bardzo liczne prezentacje. Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach także dołączyło do zacnego grona przedstawicieli nauki, które reprezentowało aż dwa tysiące naukowców. Wespół z sosnowieckim Oddziałem Biblioteki SUM oraz niezwykle pomocnymi studentami Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM, zaprezentowano stanowisko pokazowe “Od alchemii do farmacji”. Uczestnicy festiwalu mogli zapoznać się z dawną recepturą apteczną oraz poznać sposoby tworzenia leków galenowych i zdrowych mieszanek ziołowych. Dla przykładu można było samodzielnie przygotować cukrowe kapsułki, ziołową herbatkę i maść majerankową oraz pastylki kąpielowe a wszystko to przy pomocy specjalnych utensyliów aptecznych. Pojawiły się więc moździerze z pistlami, łyżeczki aptekarskie, szapatułki, kapsułkarka ręczna i szkło laboratoryjne. Do dyspozycji uczestników były także stare wzory recept, druki apteczne oraz unikatowy reprint szesnastowiecznego zielnika. Autorem tego wybitnego dzieła był Szymon Syreniusz, jeden z pierwszych polskich botaników doby renesansu. Pokaźna licząca aż 1584 strony i bogato ilustrowana księga, wydana została drukiem już po śmierci swego twórcy w Krakowie roku 1613. Reprint dzieła znajdujący się na stanowisku pokazowym, cieszył się niezwykłym wręcz zainteresowaniem uczestników festiwalu. Choć kolejna odsłona Śląskiego Festiwalu Nauki dopiero za rok, już dzisiaj zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do podziwiania nie tylko wyżej wspomnianego zielnika, ale również wielu innych ciekawych obiektów, eksponowanych w Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.