Aktualności

Informacja

W dniach 22-25 października 2019 r. Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

Za utrudnienia przepraszamy.

Informacja

W dniu 04.10.2019r. Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

Za utrudnienia przepraszamy.

Informacja

W dniu 30.09.2019 r. – poniedziałek, Muzeum czynne będzie w godzinach 12:00-16:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

Informacja

W dniu 28.09.2019 r.  sobota, Muzeum czynne będzie w godzinach 13:00-19:00.

Zapraszamy do zwiedzania Muzeum Medycyny i Farmacji SUM.

Informacja

W dniach 17-19 września 2019 r. Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

Za utrudnienia przepraszamy.

Informacja

W dniu 13.09.2019 r. Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

Za utrudnienia przepraszamy.

Informacja

Zapraszamy w dniu 14 września br. na historyczne spotkanie z medycyną i farmacją do Muzeum Medycyny i Farmacji w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Program Europejskich Dni Dziedzictwa 14 września 2019 r. Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ul. Ostrogórska 30, Sosnowiec

10:00 – 17:00

• zwiedzanie Muzeum Medycyny i Farmacji
• stanowiska do pomiarów: tętna, ciśnienia tętniczego krwi, stężenia glukozy we krwi, stężenia cholesterolu we krwi
• warsztaty: wykonywanie czopków w aptece powojennej

Zapraszamy również na wykłady:

10:30
dr n. med. Marcin Leśniewski „Medycyna – ciągły postęp, permanentny rozwój, nieustanne wyzwania”

15:00
mgr Małgorzata Stępień „Pasja tworzenia… czyli historia powstania Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach”

Wstęp bezpłatny

Plakat konferencji medycznej "Lekarze w dziejach Zagłębia Dąbrowskiego"

Informacja

W dniu 09.09.2019 r. – poniedziałek, Muzeum czynne będzie w godzinach 09:00-15:00.

W dniu 10.09.2019 r. – wtorek, Muzeum czynne będzie w godzinach 13:00-16:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

Informacja

W dniu 03.09.2019 r. i  05.09.2019 r. Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

Za utrudnienia przepraszamy.

Informacja

W dniu 30.08.2019 r. Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

Za utrudnienia przepraszamy.

Galeria Eksponatów Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Na letnie upały, dla ochłody, polecamy Państwu łyk czystej wody z naszego Berkefeld’a.

To oczywiście reklama z przymrużeniem oka, bowiem ten piękny ceramiczny filtr wodny z metalowym kranem, lata swojej świetności niestety ma już dawno za sobą.

Pod koniec XIX wieku do oczyszczania wody stosowano filtry ceramiczne. Wykorzystywano w nich naturalną ziemię okrzemkową, powstałą z osadów zawierających szczątki pancerzyków jednokomórkowych glonów, zwanych okrzemkami. Dzięki temu przefiltrowana woda była niemalże jałowa i pozbawiona mikrobiologicznych zanieczyszczeń. Filtrowaną wodę polecali więc lekarze i aptekarze w celu eliminacji bakterii chorobotwórczych, wywołujących bardzo częste wtedy epidemie cholery,  tyfusu oraz duru brzusznego.

Berkefeld to filtr, który wynaleziony został w Niemczech w 1891 roku. Jego nazwa pochodzi od nazwiska właściciela kopalni w Hanowerze, skąd pozyskiwano materiał ceramiczny. Filtry wodne Berkefeld popularne były szczególnie w Europie zachodniej i USA na początku XX wieku. Obecnie filtry te są już bardzo rzadko spotykane, dlatego nasz Berkefeld to prawdziwy unikat. Zapraszamy do oglądania tego oraz innych ciekawych eksponatów w Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Budynek Muzeum SUM, znajduje się w okolicy centrum Sosnowca, przy ulicy Ostrogórskiej 30.

Informacja

W dniu 16.08.2019 r. Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

Za utrudnienia przepraszamy.

 „Czy wiesz, że…?  Twoje ciało jest Super!” czyli Wakacyjne Warsztaty z Medycyną

W ubiegłym tygodniu Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego odwiedziła przesympatyczna grupa gości w wieku 7-14 lat. Podczas zwiedzania ekspozycji dzieci uważnie słuchały pracownika Muzeum SUM, zadawały pytania, robiły zdjęcia i wpisywały się do księgi pamiątkowej.

Po zwiedzaniu Muzeum mali podopieczni sosnowieckiego oddziału MOPS wzięli udział w Wakacyjnych Warsztatach z Medycyną. Radości było sporo, bo dzieci bezbłędnie odpowiadały na pytania dotyczące anatomii człowieka. W części plastycznej ochoczo przystąpiły do wyboru szablonów, aby na przyniesionych przez siebie ubraniach poodbijać kolorowe wzory. Anatomiczne szablony w mgnieniu oka pokryły się całą masą fluorescencyjnych farb do tkanin oraz specjalnych pisaków. Tym sposobem milusińscy zaprojektowali swoje własne oryginalne ubrania, na których powstała cała tęcza intensywnych barw, ukazująca różne elementy ludzkiego ciała.

Na zakończenie Wakacyjnych Warsztatów z Medycyną, uczestnicy otrzymali zdrowy i smaczny poczęstunek, w postaci świeżych jabłek, herbatniczków oraz kolorowych owocowych drażetek, które wyglądały prawie jak niektóre lekarstwa.

Informacja

Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach informuje o jednorazowej zmianie godzin pracy:
2 sierpnia 2019 r. Muzeum czynne będzie w godzinach 09:00 – 15:00

Wizyta przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji oraz studentów Erasmusa w Muzeum SUM.

Wakacje ruszyły pełną parą, a wraz z nimi aura sprzyjająca rodzinnym wyjazdom, wycieczkom i odwiedzinom w ciekawych miejscach. Jednym z takich miejsc na mapie województwa śląskiego, jest niewątpliwe Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Okazuje się, iż wielu zainteresowanych włączyło Muzeum na trasę swojego zwiedzania, właśnie z uwagi na osobliwe eksponaty znajdujące się w jego zbiorach. Świadczy o tym przybierający z dnia na dzień ruch turystyczny, a także liczne telefony dotyczące szczegółów zwiedzania Muzeum SUM.

Fakt ten cieszy tym bardziej, że nawet studenci, na co dzień mający styczność z medycyną i farmacją, mimo zakończonego już semestru, nadal chętnie odwiedzają Muzeum. W ubiegłym tygodniu tj. 11.07.2019r., mieliśmy przyjemność gościć Panią Michalinę Jabłko, Local Exchange Officer z Sosnowieckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji. Organizatorka wraz z osobami reprezentującymi PTSF, zaprosiła do zwiedzania studentów farmacji z różnych krajów. Jak sama mówi: „Dzięki temu, że Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji należy do International Pharmaceutical Students’ Federation (IPSF), jego członkowie mogą wyjeżdżać na zagraniczne praktyki wakacyjne. Istnieje również możliwość organizowania podobnego przedsięwzięcia w Polsce dla studentów farmacji z całego świata. W tym roku gościmy osoby z Węgier, Turcji, Egiptu oraz Słowacji. W ramach tegorocznego  programu mieliśmy między innymi okazje zwiedzić Muzeum Medycyny i Farmacji, które funkcjonuje przy naszej Uczelni. Dzięki uprzejmości Prof. dr hab. n. med. Krystynie Olczyk, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, po zbiorach Muzeum oprowadziła nas Pani przewodnik mgr Małgorzata Stępień wraz z tłumaczem anglistą Panią dr n. społ. Marzeną Dyszy, ze Studium Języków Obcych SUM. Było to wspaniałe doświadczenie zarówno dla studentów z zagranicy jak i dla polskich opiekunów”.

Informacja

W dniu 28.06.2019 r. Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.

Za utrudnienia przepraszamy.

Informacja

Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach informuje o jednorazowej zmianie godzin pracy:
17 czerwca 2019 r. Muzeum czynne będzie w godzinach 09:00 – 15:00

Informacja

Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz studenci innych Uczelni realizujący część programu kształcenia w ramach programów wymiany międzynarodowej lub międzyuczelnianej – wstęp wolny na podstawie aktualnej legitymacji.

Noc Muzeów – 18 maja 2019 r.

Ponad 300 osób odwiedziło Muzeum Medycyny i Farmacji oraz sosnowiecki oddział Biblioteki SUM podczas odbywającej się 18 maja Nocy Muzeów.

Na wszystkich chętnych czekała moc atrakcji. Pracownicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oprowadzali po salach muzeum przedstawiając historię medycyny i farmacji oraz ciekawostki na temat zgromadzonych eksponatów. Można było posłuchać także interesujących wykładów m.in. na temat antybiotyków i szczepień.

Na specjalnie przygotowanych na tę noc stanowiskach każdy z odwiedzających mógł zmierzyć sobie ciśnienie, poziom glukozy, sprawdzić skład swojego ciała oraz zmierzyć CO2 w wydychanym powietrzu.

Dla dzieci przygotowano proste eksperymenty, sporządzanie czopków czy cukierkowych tabletek.

Noc Muzeów – 18 maja 2019 r.

Zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie się 18 maja w Muzeum Medycyny i Farmacji SUM w Sosnowcu oraz w Bibliotece SUM w Katowicach (ul. Warszawska 14).

Szczegółowe programy znajdują się na plakatach.

Szanowni Państwo,

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzaniem Muzeum Medycyny i Farmacji od dnia 13 maja 2019 r.

Przypominamy, że godziny otwarcia Muzeum będą następujące:

·poniedziałek i piątek: 13:00 – 19:00 (ostatnie wejście o godz. 18:00)

·wtorek i czwartek: 9:00 – 15:00 (ostatnie wejście o godz. 14:00)

Grupy zorganizowane proszę o kontakt: jskolik@sum.edu.pl

Za utrudnienia przepraszamy.

Informacja
150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

Szanowni Państwo, Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzaniem Muzeum Medycyny i Farmacji od dnia 13 maja 2019 r. Przypominamy, że godziny otwarcia Muzeum będą następujące: ·poniedziałek i piątek: 13:00 – 19:00 (ostatnie wejście o godz. 18:00) ·wtorek i czwartek: 9:00 – 15:00 (ostatnie wejście o godz. 14:00) Grupy zorganizowane proszę o kontakt: jskolik@sum.edu.pl Za utrudnienia przepraszamy.

read more
Muzeum nieczynne dla zwiedzających.
150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

Muzeum od 1 kwietnia 2019 r.  będzie nieczynne do odwołania.

read more
Wizyta w Muzeum
579 1030 Muzeum Medycyny i Farmacji

W dniu 6 lutego 2019 roku w Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach gościli dr Michael Gamlen, światowej sławy konstruktor unikalnych tabletkarek naukowo-badawczych oraz inż. Zbigniew Majbalat. Pracownicy Zakładu Farmacji Aptecznej – mgr farm Olgierd Batoryna oraz mgr farm. Artur Jurczyk zaprezentowali znamienitym gościom wyjątkowe zbiory Muzeum. Nasi Goście podkreślili, że Muzeum…

read more
Zmiana godzin otwarcia Muzeum
150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

Dnia 5 lutego br. Muzeum w tym dniu będzie czynne dla zwiedzających od godziny 12:00 do godziny 15:00.

read more
Spotkanie w Muzeum
150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

W dniu 1 lutego 2019 r. w Muzeum Medycyny i Farmacji SUM odbyło się spotkanie, w którym  uczestniczyli: Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu – Pani profesor Krystyna Olczyk, Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Miasta Sosnowiec -Pan Michał Mercik, Dyrektor Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu – Pan Paweł Dusza, Dyrektor Instytutu Zagłębia…

read more
Zmiana godzin otwarcia Muzeum
150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

Muzeum w dniu 1.02.2019 będzie czynne dla zwiedzających od godziny 13:00 do godziny 17:00.

read more