http://muzeum.sum.edu.pl/wp-content/uploads/2019/01/IMG_8461-1030x773.jpg1030773Muzeum Medycyny i FarmacjiMuzeum Medycyny i Farmacjihttp://muzeum.sum.edu.pl/wp-content/uploads/2019/01/IMG_8461-1030x773.jpg
Szklane naczynie aptekarskie (sztanda) zawierające olejek z nasion migdałowca pospolitego, który stosowano w kosmetyce do kremów i lotionów
Pastilli Carbosan: środek przeciwgnilny w chorobach żołądka i kiszek
Siekacz, czyli rodzaj oburęcznego noża do cięcia surowca roślinnego.
Moździerz metalowy wraz z pistelem, zwanym też tłuczkiem. Ucierano w nim na proszek różne składniki lecznicze w postaci ziół, minerałów lub części zwierząt. W okresie rzymskim jeden z symboli farmacji.
Czekolada przeczyszczająca Drastin-Lubelski stosowana od początku XX w. jako środek na problemy trawienne. Kartonik o kieszonkowych wymiarach używano zarówno w praktyce szpitalnej, jak i prywatnie. Oprócz Phenolphtaleiny zawierała masę czekoladową i wanillinę.
Szklana butelka zawierająca wodę destylowaną do przepłukiwania oczu.
Szklane naczynie aptekarskie (sztanda) barwy uranowej zawierające sproszkowaną guaranę. Roślina ta zawiera 4 razy więcej kofeiny niż ziarna kawy. Indianie z Amazonii nazywają ją „eliksirem młodości”.
Butelka ozdobna zawierająca sproszkowane nasiona kozieradki pospolitej. Foenum Graecum oznacza po łacinie „greckie siano”. Nasiona obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi. Dawniej wyrabiano z nich żółty barwnik.
Szklane naczynie aptekarskie (sztanda) barwy oranżowej zawierające kolodium, czyli środek na skaleczenia lub otarcia skóry.
Szklane naczynie aptekarskie (sztanda) zawierające sproszkowane opium, które przez wieki stosowano jako środek przeciwbólowy, nasenny, uspokajający i odurzający.
Szklane naczynie aptekarskie (sztanda) o brunatnym zabarwieniu zawierające sproszkowaną wymiotnicę prawdziwą, która w małych dawkach działa wykrztuśnie.
Kantarydy zwane też muchami hiszpańskimi, pryszczawkami lekarskimi, chrząszczami złotymi, krówkami lub kobyłkami zielonymi. Chrząszcze te występują w zachodniej i północnej Europie. Dawny surowiec farmakognostyczny stosowany jako afrodyzjak.
Cascaramid. Francuski środek na chroniczne zaparcia z początku XX w.
Aspirina firmy Bayer z okresu międzywojennego. Tabletki znajdują się w metalowym pudełku. Lek ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.
Panacrin. Środek chroniący przed grypą i anginą. Produkowany przed II wojną światową przez Laboratorium Chemiczno-Farmaceutyczne Magistra A. Bukowskiego w Warszawie.
Moschus, czyli kamienny moździerz do rozdrabniania silnie aromatycznego surowca zwierzęcego.
Ręczny młynek kulowy, służący do rozdrabniania surowców leczniczych. Składa się z metalowej puszki i trzech stalowych kulek o różnych rozmiarach.
Pigulica. Urządzenie służące do wytwarzania pigułek, jednej z najstarszych form leków.
Do XIX w. leki wytwarzano sposobem rzemieślniczym w aptekach. Wcześniej rzadko produkowano je na szerszą skalę. Z czasem przeznaczano je do wysyłki do różnych miejsc. Pojawiły się przedsiębiorstwa i fabryki chemiczne, które produkowały barwniki, farby i inne substancje chemiczne. Pod koniec XIX w. firmy te otwierały własne oddziały farmakologiczne, w których starano się wyprodukować substancje lecznicze. Jednym z pierwszych takich środków był lek obniżający gorączkę (1887 r., fenacetyna), który wyprodukowano w firmie Bayer. Kolejnym popularnym środkiem był lek nasenny (1888 r., sulfonal). W początkach XX w. produkowano również preparaty początkowo przeznaczone do leczenia ran oraz schorzeń narządów oddechowych. Z czasem rynek rozwinął się, a firmy rozrosły się do wielkich koncernów farmaceutycznych, których leki wytwarzano masowo i sprzedawano na całym świecie.