Zatrzymaj lato z Muzeum Medycyny i Farmacji SUM

150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

Kolorowy kwiatowy sezon i sprzyjająca kwitnieniu roślin atmosfera, nieubłagalnie zbliżają się ku końcowi, są jednak sposoby na zatrzymanie tej przyjemnej letniej aury. Co zrobić, aby barwne kwiaty zostały z nami na dłużej, ciesząc oko mimo jesiennej szarugi?

W tej sytuacji, oczywiście najłatwiejszym rozwiązaniem, wydaje się być łatwo dostępna fotografia przyrody. Idąc krok dalej, pokusić się można również o zebranie ulubionych roślin w celu zrobienia z nich prawdziwego zielnika. Ciekawym i kreatywnym zadaniem, okazać się jednak może próba własnoręcznego narysowania wybranych kwiatów.

Z pomocą w tym wyzwaniu przychodzi niezwykle inspirujący eksponat Muzeum Medycyny i Farmacji SUM, jakim jest zielnik „Hortus Amoenissimus Omnigenis Floribus, Plantis, Stirpibus…” To bezsprzecznie jeden z tych eksponatów, który wywołuje najwięcej emocji i najbardziej zachwyca zwiedzających. Motywem przewodnim wspaniałego przyrodniczego dzieła, stały się głównie kwiaty ogrodowe. Autorem rękopisu i zawartych w nim przepięknych ilustracji był holenderski botanik Franciscus de Geest. Oryginał zielnika datowany jest na 1668 rok i znajduje się w gmachu Biblioteca Nazionale w Rzymie, zaś reprint manuskryptu dostępny dla zwiedzających jako eksponat Muzeum SUM, podarowany został przez Muzeum firmy Aboca z Sansepolcro w Toskanii.

Prezentowany w Muzeum SUM reprint z oryginału, to unikat siedemnastowiecznej botaniki. Wykonane akwarelą dawne ilustracje zdają się przywoływać nie tylko bogatą kolorystykę i strukturę kwiatów, ale nawet ich zapachy. Barokowy realizm zastosowanej techniki malarskiej, doskonale oddaje prawdziwy charakter przedstawionych roślin ogrodowych. Zielnikowa kolekcja zawiera łącznie 198 wyjątkowych dzieł sztuki ilustratorskiej, a także wiele tablic informacyjnych oraz pięknie kaligrafowanych opisów. W swoim tajemniczym ogrodzie Franciscus de Geest, jak na prawdziwego Holendra przystało, szczegółowo przedstawił dekoracyjne odmiany tulipanów i róży. Na stronach dzieła pojawiają się również inne ulubione kwiaty baroku, takie jak: maki, krokusy, malwy i lilie.

Popularne w XVII wieku rośliny pomimo upływu wielu lat, nadal chętnie sadzone są w przydomowych ogródkach. Zachęcamy więc Państwa do rozpoczęcia zielnikowej przygody i stworzenia własnej kwiatowej kolekcji oraz do spędzenia wolnego czasu w doborowym zielonym towarzystwie. Zdjęcia wykonanych przez Państwa rysunków prosimy przesyłać na adres muzeum@sum.edu.pl, najciekawsze kwiatowe ilustracje zostaną opublikowane na muzealnej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych SUM.