Pragnąc podkreślić ogromne zasługi polskich botaników dla światowej nauki a także przypomnieć rozwój botaniki, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, na wniosek Polskiego Towarzystwa Botanicznego rok 2022 ustanowiony został Rokiem Botaniki.
Ten piękny jubileusz stał się jednak powodem do dumy także z innego ważnego powodu, mianowicie w ubiegłym roku minęło dokładnie 135 lat od urodzin wybitnego polskiego botanika i ekologa, jakim był sosnowiczanin profesor Władysław Szafer a którego zaangażowanie w ochronę polskiej przyrody jest niezaprzeczalne. „Pan od przyrody” nazywany także jej „adwokatem” już od samego początku swej działalności naukowej, kładł ogromny nacisk na kwestie związane z ochroną naturalnych zasobów kraju, bo jak zresztą słusznie zauważył „ochrona przyrody – ochroną człowieka”. Pracę naukową rozpoczął w 1917 roku, jako profesor botaniki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, z którym związany był przez kolejne 53 lata. Jednocześnie piastował też urząd dyrektora Ogrodu Botanicznego w tym mieście. W 1930 roku wydał (jedną z pierwszych na świecie) pracę na temat ochrony roślin leczniczych i zorganizował Komitet Botaniczny działający przy Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, był inicjatorem i redaktorem czasopisma „Chrońmy Przyrodę Ojczystą”oraz twórcą parków narodowych w naszym kraju a także prekursorem akcji zmierzających do ochrony środowiska naturalnego. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 700 pozycji bibliograficznych z zakresu florystyki, systematyki roślin, geografii, fitosocjologii oraz paleobotaniki.
Muzeum Medycyny i Farmacji SUM również honoruje wyjątkową postać zasłużonego sosnowiczanina, ponieważ motto „Amor plantarum nos unit – Łączy nas umiłowanie roślin” jest nam równie bliskie, co działaczom Polskiego Towarzystwa Botanicznego wzorującym się na trafnych spostrzeżeniach profesora Władysława Szafera.