Wiosna w rozkwicie, temperatura za oknem skłania do spacerów i organizacji wycieczek…
tak BYŁO do niedawna – kalendarz odwiedzin w Muzeum Medycyny i Farmacji SUM zapełniał się coraz szczelniej grupami chętnymi do zwiedzania – niestety wszelkie plany zostały udaremnione przez wybuch pandemii wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2.
Z dnia na dzień podjęte zostały decyzje, mające na celu zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się „niewidzialnego” wroga. Jedną z nich była decyzja o zamknięciu Muzeum Medycyny i Farmacji dla zwiedzających, w wyniku zaistniałej sytuacji Muzeum z przykrością zamieściło więc smutną informację.
Część szczęśliwców, którym udało się odwiedzić muzealne wystawy dosłownie na kilka tygodni, dni a nawet godzin przez zamknięciem Muzeum SUM, prezentujemy poniżej w galerii pamiątkowych fotografii. Byli wśród nich między innymi studenci z Serbii, uczestniczący w wymianie Twinnet oraz studenci SUM i przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji, a także liczne grono pracowników Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM pod kierownictwem Prof. dr hab. n. farm. Doroty Wrześniok. Pojawili się także uczniowie z ZSS nr 4 w Sosnowcu oraz podopieczni sosnowieckiego oddziału MOPS i osoby zwiedzające indywidualnie.
Wszystkim przemiłym tropicielom historii medycyny i farmacji bardzo dziękujemy za odwiedziny w naszym osobliwym Muzeum!
Tyle z przeszłości, jeśli chodzi o to, jak JEST obecnie – jesteście Państwo na bieżąco informowani w codziennych, przykrych niestety, komunikatach epidemiologicznych.
Co do tego, jak BĘDZIE – zależy tylko od naszej własnej postawy i świadomości wobec rozprzestrzeniającego się zagrożenia. Odpowiedzialność i solidarność społeczna, wydaje się być oprócz heroicznej wręcz pracy personelu medycznego, jedyną deską ratunku dla ludzkości. Każdego dnia służby medyczne, farmaceuci, analitycy i diagności laboratoryjni stoją dla nas w pierwszych szeregach na linii frontu w walce z wirusem.
W tych trudnych czasach do boju zaciągnęli się również Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wolontariusze SUM wspierają wysiłek pracowników szpitali, przychodni, sanepidów oraz laboratoriów medycznych. Doceńmy więc fakt, że codziennie narażają dla nas swoje życie i zdrowie. Jeśli choć raz chcieliście poczuć się Państwo jak super bohaterzy, właśnie jest ku temu najlepsza okazja. Zostańcie w domu, bowiem nic na tym świecie nie jest ważniejsze od ludzkiego życia. W tym miejscu gorąco zachęcamy Państwa do podjęcia wyzwania „Zostań w domu z Muzeum Medycyny i Farmacji SUM”.
Zapraszamy do zwiedzania i śledzenia ciekawostek historycznych „naszej wirtualnej galerii eksponatów” a także do wzięcia udziału w innych rodzajach domowej aktywności on-line podczas zalecanej kwarantanny, które wkrótce Państwu zaproponujemy.
Dbajmy o siebie i innych, a wiosenna aura niech napawa nas optymizmem – mimo wszystko!