Na letnie upały, dla ochłody, polecamy Państwu łyk czystej wody z naszego Berkefeld’a.
To oczywiście reklama z przymrużeniem oka, bowiem ten piękny ceramiczny filtr wodny z metalowym kranem, lata swojej świetności niestety ma już dawno za sobą.
Pod koniec XIX wieku do oczyszczania wody stosowano filtry ceramiczne. Wykorzystywano w nich naturalną ziemię okrzemkową, powstałą z osadów zawierających szczątki pancerzyków jednokomórkowych glonów, zwanych okrzemkami. Dzięki temu przefiltrowana woda była niemalże jałowa i pozbawiona mikrobiologicznych zanieczyszczeń. Filtrowaną wodę polecali więc lekarze i aptekarze w celu eliminacji bakterii chorobotwórczych, wywołujących bardzo częste wtedy epidemie cholery, tyfusu oraz duru brzusznego.
Berkefeld to filtr, który wynaleziony został w Niemczech w 1891 roku. Jego nazwa pochodzi od nazwiska właściciela kopalni w Hanowerze, skąd pozyskiwano materiał ceramiczny. Filtry wodne Berkefeld popularne były szczególnie w Europie zachodniej i USA na początku XX wieku. Obecnie filtry te są już bardzo rzadko spotykane, dlatego nasz Berkefeld to prawdziwy unikat. Zapraszamy do oglądania tego oraz innych ciekawych eksponatów w Muzeum Medycyny i Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Budynek Muzeum SUM, znajduje się w okolicy centrum Sosnowca, przy ulicy Ostrogórskiej 30.