Aktualności

Forma do czopków – wirtualna galeria eksponatów Muzeum Medycyny i Farmacji ŚUM
150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

Współczesna produkcja leków odbywa się głównie w wielkich zakładach farmaceutycznych, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiele preparatów wytwarzano ręcznie w aptekach. Jednym z urządzeń, które ułatwiało pracę farmaceutom, była czopkarka – specjalna forma do czopków leczniczych. Jak działała czopkarka? Proces wytwarzania czopków był stosunkowo prosty, choć wymagał precyzji: Przygotowanie masy czopkowej – substancja lecznicza była…

read more
Kurara – wirtualna galeria eksponatów Muzeum Medycyny i Farmacji ŚUM
150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

Kurara to jedna z najbardziej fascynujących substancji toksycznych w historii medycyny. Choć pierwotnie znana jako śmiercionośna trucizna używana przez Indian Ameryki Południowej do zatruwania strzał, znalazła swoje miejsce także w nowoczesnej farmakologii. Jak to się stało, że trucizna stała się lekiem? Skąd się wzięła? Kurara to toksyna pochodzenia roślinnego, uzyskiwana z kory różnych gatunków wilczomleczowatych,…

read more
informacja
Informacja – Muzeum nieczynne
1030 465 Muzeum Medycyny i Farmacji

Informujemy, że 7 i 21 marca Muzeum będzie nieczynne. Zapraszamy w innym dogodnym terminie.

read more
SPEKOL 11 – wirtualna galeria eksponatów Muzeum Medycyny i Farmacji ŚUM
150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

Spektrofotometr to urządzenie służące do analizy optycznej. Jego działanie opiera się na badaniu absorpcji światła przez substancję w próbce. Na tej podstawie można określić jej skład, stężenie lub inne właściwości chemiczne i fizyczne. Spektrofotometria to jedna z najważniejszych technik w laboratoriach analitycznych, używana m.in. do badania czystości związków chemicznych, analizy stężenia substancji w roztworach czy…

read more
Tabletkarka – wirtualna galeria eksponatów Muzeum Medycyny i Farmacji ŚUM
150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

Mimo że przedmiot ze zdjęcia do złudzenia przypomina lunetę, nie jest nią. To klasyczna tabletkarka – jedno z najważniejszych urządzeń w historii farmacji. Choć współczesne linie produkcyjne wytwarzają miliony tabletek w ciągu godziny, przyrządy takie jak ten odegrały kluczową rolę w początkach standaryzacji produkcji leków. Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym jest tabletkarka. Tabletkarka  to…

read more
Ferie w Muzeum Medycyny i Farmacji ŚUM
150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

Ferie już za 2 tygodnie, więc to doskonały moment, żeby zaplanować aktywny wypoczynek w mieście. Serdecznie zapraszamy do naszego Muzeum zarówno grupy zorganizowane, jak i indywidualnych zwiedzających. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą warsztatów i lekcji muzealnych, które będą się odbywać od wtorku do piątku przez całe ferie.

read more
Uroczyste otwarcie wystawy Ginący świat między tajgą a tundrą
150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

24 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zdjęć dr Barbary Bacler-Żbikowskiej. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. dr hab. n. med. Robert Wojtyczka, prof. ŚUM, dr hab. n. farm. Ewa Chodurek, prof. ŚUM oraz dr hab. n. med. Agata Kabała-Dzik, prof. ŚUM. Uczestnicy wernisażu mieli możliwość porozmawiania z autorką prac, zwiedzili Muzeum, a także otrzymali pamiątkowe…

read more
Zaproszenie na wernisaż
150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

Serdecznie zapraszamy na wernisaż dr Barbary Bacler-Żbikowskiej, który odbędzie się 24 stycznia (piątek) o godzinie 17:00 w Muzeum. To już kolejna wystawa prac pracowników ŚUM, która gości w naszych murach. Galerię zdjęć pt. Ginący świat między tajgą a tundrą można odwiedzać aż do 28 lutego w godzinach pracy Muzeum.

read more
Pigulnica – wirtualna galeria eksponatów Muzeum Medycyny i Farmacji ŚUM
150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

W świecie farmacji, który dziś kojarzy się głównie z nowoczesnymi laboratoriami i zaawansowanymi urządzeniami, dawne narzędzia przypominają o czasach, w których aptekarz był prawdziwym rzemieślnikiem. Wiele z tych narzędzi dziś pozostaje symbolem precyzji i tradycji. Do nich bez wątpienia należy pigulnica. Dziś kilka słów o narzędziu używanym w aptekach do ręcznego wyrabiania pigułek, które jeszcze…

read more
Kulkowy młynek ręczny – wirtualna galeria eksponatów Muzeum Medycyny i Farmacji ŚUM
150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

Coraz większymi krokami zbliżają się do nas święta Bożego Narodzenia. W tym czasie wracamy zarówno do tradycyjnych potraw, jak i do dawnych sposobów ich przygotowywania. Na wielu stołach gości mak pod różnymi postaciami – zazwyczaj zmielony w tradycyjnym młynku. Dziś w wirtualnej galerii eksponatów skupimy się właśnie na pewnym młynku, który był nieodłącznym elementem wyposażenia…

read more