Pszczela Ścieżka w Muzeum Medycyny i Farmacji SUM

150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

Podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Pszczoły w Muzeum Medycyny i Farmacji SUM miało miejsce otwarcie wystawy “Od pasieki do apteki – historia i współczesne oblicze apiterapii”, której dokonała Prodziekan Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM w Sosnowcu – Pani dr hab. n. med. Agata Kabała-Dzik. Wszystkie materiały edukacyjne przygotowane zostały przez pracowników naukowych Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM w Sosnowcu, zaś dzięki uprzejmości Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach, poszerzona została istniejąca kolekcja zbiorów muzealnych. Eksponaty udostępnione z Sekcji Historycznej ŚZP okazały się wspaniałym uzupełnieniem tematyki związanej z apiterapią, jaka badana jest przez naukowców WNF SUM w Sosnowcu.

Wystawa muzealna stworzona została w porozumieniu z członkami zespołu projektowego „BeePathNet Reloaded” działającego w ramach sosnowieckiej grupy ULG (Urban Local Group) na rzecz tworzenia projektu Pszczelej Ścieżki w mieście Sosnowcu, którego głównym koordynatorem jest Pani Barbara Kossowska-Siwiec – Kierownik Referatu Współpracy Wydziału Kultury i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Na mapie miasta powstanie specjalnie zaprojektowana Pszczela Ścieżka składająca się z 10 punktów, do których należy Muzeum Medycyny i Farmacji SUM zaś dodatkowe miejsca „Przyjaciele Pszczelej Ścieżki w Sosnowcu” zostaną zaprezentowane także na drukowanej wersji mapy oraz w innych materiałach skierowanych do przyszłych zwiedzających.

Oprócz zwiedzania ekspozycji muzealnej z przewodnikiem, odbył się także bardzo ciekawy wykład o tematyce związanej z apiterapią, który wygłosiła Pani dr n. biol. Aleksandra Moździerz z Katedry i Zakładu Toksykologii i Bioanalizy WNF SUM w Sosnowcu. Zwieńczeniem wydarzenia były natomiast warsztaty edukacyjno-plastyczne “Niezłe kwiatki” prowadzone przez muzealnika. Podczas zajęć goście poznali zasady dawnego malarstwa botanicznego a następnie sami tworzyli roślinne odbitki na tkaninie w oparciu o barokowe ilustracje kwiatów zaczerpnięte prosto z XVII wiecznego zielnika, którego reprint podziwiać można wśród wielu innych cennych eksponatów Muzeum Medycyny i Farmacji SUM.