Spotkanie projektowe dotyczące stworzenia Pszczelej Ścieżki w Muzeum Medycyny i Farmacji SUM

150 150 Muzeum Medycyny i Farmacji

Podczas obrad projektowych głos zabrali przedstawiciele Władz Uczelni oraz przedstawiciele Władz Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM w osobach: Pana Prof. Jerzego Stojko – Prorektora ds. studiów i studentów oraz Kierownika Katedry i Zakładu Toksykologii, Analizy Toksykologicznej i Bioanalizy WNF w Sosnowcu, Pana dr hab. Roberta Wojtyczki – Dziekana WNF SUM i Kierownika Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii WNF w Sosnowcu oraz Pani dr hab. Agaty Kabały-Dzik pełniącej funkcję Prodziekan WNF SUM i Kierownik Katedry i Zakładu Patologii WNF w Sosnowcu. Poruszono między innymi temat przygotowania ekspozycji muzealnej – Od pasieki do apteki – poświęconej apiterapii, która stanie się jednym z punktów na mapie Pszczelej Ścieżki.

Prezentacji materiałów dotyczących projektu po stronie Urzędu Miasta dokonała Pani Barbara Kossowska-Siwiec, jako Kierownik Referatu Współpracy Wydziału Kultury i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Sosnowcu oraz główna koordynatorka projektu „BeePathNet Reloaded” działającego w ramach sosnowieckiej grupy ULG (Urban Local Group) na rzecz Pszczelej Ścieżki w mieście.

Gościem honorowym spotkania był mgr inż. Arch. Aldo Vargas-Tetmajer, jako koordynator Krajowego Punktu Kontaktowego europejskiego programu URBACT III. Przedstawił on bardzo istotne zagadnienia, dotyczące zintegrowanego rozwoju polskich miast pod kątem tematyki związanej z tworzeniem w nich „edukacyjnych pszczelich ścieżek”.

Na spotkaniu przedstawiono także wiele ciekawych „pszczelich” historii, związanych z miastem i regionem oraz innymi interesującymi miejscami, postaciami i wydarzeniami, które staną się niejako kanwę opowieści komentującą przechadzkę Pszczelą Ścieżką w Sosnowcu. Wynikiem ogromnej kreatywności oraz zaangażowania wszystkich członków ULG jest zarówno lokalna synergia wewnątrz grupy, jak i sprawna kontynuacja zaplanowanych przez nią zadań a także pierwsze jej sukcesy w postaci wydarzeń i kolejnych punktów ma mapie sosnowieckiej Pszczelej Ścieżki, mającej na celu stworzenie przyjaznego pszczołom środowiska miejskiego oraz zachęcenie mieszkańców Sosnowca do różnorodnych działań podnoszących świadomość na temat znaczenia tych jakże wartościowych owadów w ekosystemie miasta.