“Wracamy do ziół” z Polskim Radiem Katowice

O tym i o wielu innych ciekawostkach z pogranicza botaniki i farmacji, dowiedzieć się będzie można w nagraniu radiowym, jakie odbyło się na terenie ekspozycji muzealnej dla Polskiego Radia Katowice. Wywiadu na temat powrotu do ziołolecznictwa udzieliła Pani dr n. farm. Barbara Bacler-Żbikowska – adiunkt z Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Dla przypomnienia ziołolecznictwo to dział medycyny i farmakologii zajmujący się wytwarzaniem leków ziołowych z naturalnych bądź przetworzonych surowców uzyskiwanych z roślin leczniczych oraz ich stosowaniem w profilaktyce i terapii chorób. Fitoterapia wiąże się również z poszukiwaniem nowych leków roślinnych oraz odkrywaniem nowych zastosowań fitoterapeutycznych znanych już roślin leczniczych. Współcześnie zaobserwować można swego rodzaju “powrót do ziół”, gdyż zastosowanie oraz poszukiwanie leków i suplementów diety pochodzących z roślin znacznie wzrosło. Przykładowo przynajmniej 7.000 związków chemicznych współczesnej farmakopei pochodzi z roślin, a ok. 24% nowoczesnych leków stosowanych w Stanach Zjednoczonych jest pozyskiwanych z roślin.