Zapraszamy do zwiedzania Muzeum Medycyny i Farmacji SUM oraz do Letniej Szkoły Licealisty „Wakacje na FARMIE 2021″

Długo wyczekiwana słoneczna aura sprawia, że wakacyjny nastrój udziela się wszystkim, są jednak i tacy, którym bardziej przyświeca ciekawość i niepohamowany głód wiedzy. Dla tych osób sporą atrakcją będą więc odwiedziny w intrygującym Muzeum Medycyny i Farmacji SUM oraz udział w arcyciekawych zajęciach organizowanych w ramach Letniej Szkoły Licealisty „Wakacje na FARMIE 2021”. Zwiedzanie zbiorów muzealnych odbywa się na zasadach wynikających z obecnych okoliczności pandemicznych oraz z troski o bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników. Wdrożone zostały więc procedury dotyczące zasad zwiedzania, mające na celu zapobieganie i ograniczanie ryzyka rozprzestrzeniania się zakażenia wirusem COVID-19 podczas udostępniania ekspozycji.

W ostatnim czasie oprócz osób indywidualnych, ekspozycję odwiedziło kilka niezwykle sympatycznych  grup szkolnych, muzealne wnętrza podziwiali między innymi uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza z Katowic oraz z Zespołu Szkół Prywatnych “Twoja Przyszłość” z Sosnowca. Uwaga uczniów skupiona była na realistycznie przedstawionych scenach dawnych i współczesnych zabiegów chirurgicznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się również „wiecznie uśmiechnięty” szkielet w stylowym kapeluszu, siedzący na starym krześle w muzealnej gablocie a także dawna apteka i aranżacja w zielarni. Kończąc zwiedzanie młodzi odkrywcy wyrazili szczerą chęć dalszego poznawania sekretów ludzkiego ciała i tworzenia leków. W tym celu kontynuowali swoją wizytę uczestnicząc w specjalnie dla nich przygotowanym wykładzie, zachęcającym do podjęcia studiów na Wydziale Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. O tym „Dlaczego rośliny leczą?” w bardzo interesujący sposób opowiedział dr hab. n. farm. Jacek Drobnik z Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa WNF SUM. Uczniowie mieli okazję odwiedzić również wyżej wspomnianą Katedrę i Zakład podczas praktycznych zajęć z podstaw mikroskopowania oraz cytologii i histologii roślin, które prowadzone były przez dr n. farm. Barbarę Bacler-Żbikowską i dr n. farm. Katarzynę Kowalik. Miejmy nadzieję, że odwiedziny zapadną młodym ludziom w pamięci i staną się kiedyś przyczynkiem do podjęcia studiów, zaś kolejni nowicjusze ochoczo zasilą poczet wyjątkowych studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.